Concept Tower

Warszawa

2012

ZESPÓŁ PROJEKTOWY:

Mariusz Ścisło, Paweł Kotarbiński, Anna Berft, Dorota Morelewska

Rzut budynku ograniczony do niezbyt komfortowej dla biurowca powierzchni 650m2 jest na wyższych kondygnacjach rozbudowany, co daje wrażenie nadwieszenia nad chodnikiem. Uzyskano dzięki temu indywidualną formę architektoniczną podkreślającą smukłość budynku. Trudności z realizacją programu parkingowego, wymusiły głębokie posadowienie (poniżej 12m od powierzchni).
Obiekt o zróżnicowanej formie przestrzennej stanowi całość przez przenikanie się wzajemne dwóch głównych brył: części niższej, siedmiokondygnacyjnej z głównymi podziałami horyzontalnymi i „ciężkiej”, kamiennej fasadzie oraz części wyższej piętnastokondygnacyjnej, „lekkiej” o wertykalnych podziałach ze szklano-aluminiową elewacją.

Obszar fabryki Philipsa, a później Róży Luksemburg został po upadłości zakładu w latach dziewiędziesiątych ubiegłego wieku podzielony między różnych Inwestorów. Teren pofabryczny posiadał wspólną infrastrukturę, drogi i wjazdy, a także po części wspólne zabudowania. Niektóre z nich przeszły modernizację, w czasie której straciły wiele ze swych historycznych walorów. Mimo to w oczach architektów stanowiły przykład wolskiej architektury poprzemysłowej wartej upamiętnienia. Zostały zinwentaryzowane i udokumentowane fotograficznie, a w części „wbudowane” w nowy budynek. I tak dzisiaj, w ciągu ulicy Karolkowej pierzeję od strony Grzybowskiej zamyka dominujący swoją wysokością, ulokowany na trudnej dla funkcji biurowej działce, budynek Concept Tower, którego symboliczne elementy bramy wjazdowej, stuletniego bruku, czy muru granicznego zostały wplecione w nową strukturę.

 

Nazwa inwestycji : „Concept Tower ” – budynek biurowy z apartamentami przy ulicy Grzybowskiej,

Inwestor: Concept Development BSD2 Sp. z o.o.

Wykonawca : IDS-BUD S.A.

Dodatkowe informacje (powierzchnia, GLA, PC etc) :
Ilość budynków : 1
Ilość kondygnacji nadziemnych : 15
Ilość kondygnacji podziemnych : 3
Ilość apartamentów : 4
Ilość miejsc garażowych : 100
Pz : 906 m.kw
PC: 14 150 m.kw
Powierzchnia użytkowa 9 446 m.kw

Budynek uzyskał certyfikat LEED Gold oraz Breeam Pass.